Издателска политика

Bulgarian Historical Review / Revue Bulgare d’Histoire е сред най-авторитетните списания в сферата на историческото познание в България. Ориентирано към специалисти от цял свят, то представя резултатите от изучаването на българската, регионалната и общата история от Античността до наши дни. С приоритет при подбора на публикациите се ползват изследвания, които предлагат ново и значимо историческо познание, имат обобщаващ характер и тематично са посветени на историята на българите и България в контекста на балканската, европейската и световната история в различни хронологически периоди.

Един от основните акценти на списанието е поставен върху дискусиите, разнообразните подходи и методи и съвременните виждания за съдържанието, обхвата и развитието на изучаването на историческия процес.

През годините списанието поддържа редица рубрики като Статии, Научни съобщения, Извори, Историография, Рецензии и отзиви, Юбилеи, Научен живот. Понастоящем предвид актуалните изисквания към научната периодика рубриките, застъпени на страниците на Bulgarian Historical Review, са:

  • Articles / Scientific Communications, в която намират място оригинални и обобщаващи статии из политическата, стопанската и културната история на българските земи през всички епохи от Античността до наши дни. Те разкриват не само нови моменти от българското минало, но и многостранните връзки и отношения на българите с другите народи през вековете, мястото и ролята на България в развитието на човешката цивилизация. Публикуват се и изследвания за историята на по-близки и по-отдалечени региони – Централна, Югоизточна и Източна Европа, Евразия.
  • Reviews of Books / Abstracts представят значими трудове от български и чуждестранни автори. Това дава възможност не само на българската аудитория, но и на чуждите специалисти, незнаещи български език, да се запознаят с достиженията на българската историческа наука.

Целта на редакционния екип е да продължи добрите традиции на дълголетно знаково присъствие на Bulgarian Historical Review в полето на българската историческа наука чрез публикуване на резултатите от разработването на нови теми и чрез подкрепа на използването на нови подходи; да наложи списанието като водещо по отношение на запознаването на чуждоезичната аудитория с развитието и достиженията на съвременната българска историография; да го превърне в притегателен център за чужди учени, които да представят на неговите страници резултатите от своите научни дирения.

Процедура за рецензиране: Предложените научни материали се публикуват след двойно анонимно рецензиране, осъществявано посредством попълване на съответната рецензентска карта, и одобряване от редакционната колегия. Рецензентите – експерти в съответната област – могат да бъдат както български, така и чуждестранни учени. Водещ критерий при публикуването на даден материал е значимостта за развитието на научното знание и академичния принос в научната област, а не кариерното развитие на публикуващия автор.

Рецензиите се верифицират във Web of Science